Atrakcje architektoniczne

Tama nad Jeziorem Bystrzyckim

Jezioro powstało na początku XX w. W celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami, w latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę, stanowiącą zabytek techniki. U stóp zapory powstała niewielka hydroelektrownia. To niewielkie sztuczne jezioro o długości ok 3 km i średniej szerokości 300 m, zajmuje krętą, wąską dolinę rzeki Bystrzycy.

Zamek Grodno

(niem. Kynsburg, Königsberg) wybudowany został na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Warownia wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej, dawniej zwaną Śląską Doliną (niem. Schlesiertal). Zamek Grodno jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat przyrody „Góra Choina” o powierzchni ok. 19,13 ha. Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r. pewien angielski rycerz (sic!) założył w tym miejscu czworoboczną drewnianą strażnicę. Dalszą rozbudową obiektu miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Informacje te jednak nie są poparte żadnymi dokumentami i tylko nadają zamkowi pewnej tajemniczości. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 r.

Pałac Jedlinka

został wybudowany na początku XVII w. jako barokowy dwór. Przebudowany został w drugiej połowie wieku XIX. W latach 1944–1945 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt. Po wojnie został przekazany PGR-owi; składowano w nim m.in. siano. W 2004 wraz z terenem kupił go prywatny właściciel, który odrestaurował kilka sal w pałacu, udostępnianych obecnie zwiedzającym. Przy pałacu otwarto hotel, jak również hostel i browar.

Ruiny Zamku w Książańskim Parku Krajobrazowym

Park liczy w sumie aż 4,5 tys. ha. Chroni się w nim najpiękniejszą i najbogatszą w atrakcje część Pogórza Wałbrzyskiego od Dobromierza po Witoszów. Jego częścią jest sam zamek oraz stary, 15 hektarowy park zamkowy, nazywany w latach 70 XX wieku sudeckim ogrodem dendrologicznym.  Archeologiczne badania prowadzone w latach 90 XX wieku potwierdziły istnienie w tym miejscu ruin wczesnośredniowiecznego grodu z X wieku a później w XIII wieku małego zamku. Prawdopodobnie zamek stanowił ogniwo w łańcuchu warowni strzegących granic Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Dalsze losy zameczku nie są znane, być może stracił znaczenie wraz z budową nowego większego zamku Książ po drugiej stronie Wąwozu Pełcznicy. Dopiero pod koniec XVIII wieku książę Hans Heinrich von Hochberg VI zlecił budowę romantycznego zamku na piastowskich ruinach.

Zamek Książ

To gigantyczne zamczysko, posiada kubaturę ponad 150 tys. m³ a pomieszczeń w nim jest ponad 300. Olbrzym zaczął prawdopodobnie powstawać ok. 1288 roku za czasów panowania księcia świdnickiego Bolka I. Przeniósł on z Lwówka Śląskiego tutaj swój dwór. Kiedy zamki sudeckie straciły w XIV wieku swe dawne znaczenie obronne, Książ oddano w ręce prywatne i stał się na wiele lat siedzibą rycerzy rabusiów. Stan taki trwał aż do 1509 roku, kiedy obiekt dostał się rodowi zwanemu potem jako Hochberg. W ich rękach pozostawał aż do II wojny światowej, kiedy zarekwirowali go hitlerowcy. Czasy Hochbergów to liczne przebudowy i rozbudowy kompleksu. Największa jest spuścizna epoki baroku. Wtedy to wytyczono zamkowe ogrody, a miejsce stało się prawdziwie magnacką rezydencją. Złotym wiekiem dla niego było XIX stulecie.

Palmiarnia w Wałbrzychu

Ma powierzchnię ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Palmiarnia, przy której funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami, jest dostępna dla zwiedzających. W palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy

Zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Konstrukcja została wzniesiona w całości z drewna. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

muzeum założone w 1908 roku z inicjatywy Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). Można tu się zapoznać z historią okolicznej manufaktury, dowiedzieć się o szczegółach związanych z higieną na przełomie wieków, trendach w sztuce, zobaczyć przepiękne dzieła.

Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Na Wielkiej Sowie stoi 25-metrowa wieża widokowa stanowiąca swoisty symbol tych gór. Wieża została wybudowana w 1906 roku na miejscu wcześniejszej drewnianej z lat 1885 – 1904. Powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka. Na świecie powstało aż 240 wież z tej samej inicjatywy.

Wieża widokowa na Trójgarbie

Trójgarb jest szczytem, który do tej pory był znany być może tylko okolicznym mieszkańcom bądź wielkim zapaleńcom górskich wędrówek. Od czasu, gdy na górze powstała wieża widokowa, jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce, do którego co weekend zmierza bardzo wielu turystów. Na Trójgarb można  kilkoma szlakami.

Wieża widokowa na Borowej

stalowa ażurowa wieża widokowa, wybudowana w 2017 roku, oficjalnie otwarta 14 grudnia tego samego roku.

Wieża widokowa na Chełmcu

W latach 1887-88 na wierzchołku Chełmca wzniesiono z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV kamienną wieżę widokową. Budowa wieży została sfinansowana przez Jana Henryka XV von Hochberg – właściciela zamku Książ. Wybudowana wieża była stylizowana na ruinę i znajdowała się w niej gospoda oraz schronisko. Zgodnie z najnowszymi pomiarami laserowymi wieża ma wysokość 19,80 m (we wcześniejszych publikacjach wysokość wieży wynosi 22 m).

Most Wiszący

nad Jeziorem Bystrzyckim otwarto w 2019 roku. Jest to najdłuższa w Polsce kładka o tzw. konstrukcji wstęgowej!

Akwarium Zagórze Śląskie

Powstanie ogromne akwarium, na 30 000 litrów wody, będzie można w nim oglądać florę i faunę naszego jeziora.

Park Wodny Aqua Zdrój

Kryta Pływalnia Sportowo-Rekreacyjna przeznaczona jest zarówno dla osób pływających wyczynowo i rekreacyjnie w basenie sportowym, jak i osób poszukujących zabawy i relaksu w zjeżdżalniach rurowych czy basenie rekreacyjnym, wyposażonym w liczne atrakcje wodne. Basen sportowy o długości 25m i szerokości 16m oraz stałej głębokości 2m. Obok basenu rekreacyjnego znajdują się również dwie sześcioosobowe wanny bąbelkowe jacuzzi. Dla najmłodszych jest brodzik o powierzchni ok. 28m2 i głębokości 30cm z mini zjeżdżalnią, jeżykiem, kaskadą wodną i strumykiem oraz plażą z leżakami. Jedną z największych atrakcji parku wodnego są z pewnością trzy rurowe zjeżdżalnie wodne, w tym dwie klasyczne o długości 100 m i 60 m oraz jedna tzw. turbo slide o krótkim i stromym biegu długości 60m.

Adršpašskoteplické skály

Adršpašsko-teplické skály ( w Czechach, tuż przy granicy z Polską) to dwa duże zbiorowiska skał (Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály) połączone trasą turystyczną. Są to fantastyczne kamienne labirynty wyrzeźbione siłami natury. Podczas zwiedzania możemy podziwiać wysokie piaskowce, strumyki, wodospad, jaskinię, jeziorko oraz wspaniałą, unikalną dla regionu florę.